ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 7673463
*
nr 767 3463
GOUACHE (F)
Alsac, 19x29,
Alsac, 19x29
Droit De Suite
Withdrawn
Auction date:
Monday July 16 2012
at 17:30:56
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller alsac gouache täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
in a week
12 jan at 18:32
-
6399 WATERCOLOUR
Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
Present: SEK 500
Auction ends
in a week
12 jan at 18:10
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
in a week
12 jan at 18:57
-
6529 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, man i eka, 10x1..//
Auction ends
in a week
12 jan at 19:13
-
6570 WATERCOLOUR
unidentified artist. Hjelmarsnäs gård, outer dimen..//
Auction ends
in a week
12 jan at 20:43
-
6382 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, Themsen med Tower Bri..//
Auction ends
in a week
12 jan at 20:04
*
GOUACHE (F)
nr 767 3463
GOUACHE (F)
Alsac, 19x29,
Alsac, 19x29
| Droit De Suite | |
|---|---|
Withdrawn |
|
| Auction date: |
Monday July 16 2012 |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller alsac gouache täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
in a week
12 jan at 18:32 -
6399 WATERCOLOUR
Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
Present: SEK 500
Auction ends
in a week
12 jan at 18:10 -
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
in a week
12 jan at 18:57
-
6529 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, man i eka, 10x1..//
Auction ends
in a week
12 jan at 19:13 -
6570 WATERCOLOUR
unidentified artist. Hjelmarsnäs gård, outer dimen..//
Auction ends
in a week
12 jan at 20:43 -
6382 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, Themsen med Tower Bri..//
Auction ends
in a week
12 jan at 20:04



